خلاصه نماز جمعه شهرستان اقلید مورخ هفدهم مرداد ۱۳۹۳

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه نماز جمعه مورخ ۱۷/۵/۱۳۹۳

فقط به اهم خطبه ها و خلاصه گفته ها اشاره ای داریم.

۱۳:۱۱

در خطبه یکم امام جمعه محترم اقلید،بعد از دعوت همیشگی به تقوا،اشاره داشتند به گوشه ای از گفته های هفته یپیششان که اهل تقوا در سه مکان احساس آرامش و راحتی خواهند کرد:

 1. دنیا
 2. برزخ
 3. محشر

و ادامه دادند که در مقابل کسانی که اهل تقوا نبوده اند در این ۳ عالم احساس ناآرامی و ناخوشایندی دارند و یرای این مورد نمونه ای هم آوردند از سوره ی طه آیه ۱۲۴ لغایت ۱۲۶ با این مضمون:

(آيه ۱۲۴)- و براى اين كه تكليف آنها كه فرمان حق را فراموش مى‏كنند نيز روشن گردد اضافه مى‏كند: «و كسى كه از ياد من روى گردان شود، زندگى سخت و تنگى خواهد داشت» (وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً).

 

«و در قيامت او را نابينا محشور مى‏كنيم» (وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏).

 

اصولا تنگى زندگى بيشتر به خاطر كمبودهاى معنوى و نبودن غناى روحى است، به خاطر عدم اطمينان به آينده و ترس از نابود شدن امكانات موجود، و وابستگى بيش از حد به جهان ماده است، و آن كس كه ايمان به خدا دارد و دل به ذات پاك او بسته، از همه اين نگرانيها در امان است.

 

(آيه ۱۲۵)- در آنجا «عرض مى‏كند: پروردگارا! چرا مرا نابينا محشور كردى در حالى كه قبلا بينا بودم»؟! (قالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِي أَعْمى‏ وَ قَدْ كُنْتُ بَصِيراً).

 

(آيه ۱۲۶)- بلا فاصله پاسخ مى‏شنود كه، «مى‏فرمايد: آن گونه كه آيات من براى تو آمد، و تو آنها را فراموش كردى، امروز نيز تو فراموش خواهى شد» (قالَ كَذلِكَ أَتَتْكَ آياتُنا فَنَسِيتَها وَ كَذلِكَ الْيَوْمَ تُنْسى‏). و چشمت از ديدن نعمتهاى پروردگار و مقام قرب او نابينا مى‏گردد

 

و نیز در ادامه از آیت الله طباطبایی و امام خمینی ره به عنوان کسانی که بندگی خدا را کردند نام بردند و در تکمیل صحبتهایشان از اتفاقی بدین مضمون نام بردند:«در لبنان یک یهودی بعد از مشاهده عکس امام خمینی ره در یک خانه می گوید: این پدر صهیونیسم را در خواهد آورد!»

 

۱۳:۲۵

در خطبه دوم

پس از دعوت مجدد به تقوای الهی به این موضوع اشاره کردند که تقوا انقدر با ارزش بوده است که در کمترین آیه قرآن هم به این موضوع اشاره شده است،تقوا(و کلمات هم خانواده آن) در ۲۵۸ جای قرآن صحبت شده است.

در ادامه ایشان به آیه ۹۳ سوره مائده اشاره کردند:

لَیْسَ عَلَى الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ جُنَاحٌ فِیمَا طَعِمُواْ إِذَا مَا اتَّقَواْ وَّآمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ ثُمَّ اتَّقَواْ وَّآمَنُواْ ثُمَّ اتَّقَواْ وَّأَحْسَنُواْ وَاللّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ«بر کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده‏اند، گناهى در آنچه (قبلاً) خورده‏اند نیست‏، در صورتى که تقوا پیشه کنند و ایمان بیاورند و کارهاى شایسته کنند؛ سپس تقوا پیشه کنند و ایمان بیاورند؛ آنگاه تقوا پیشه کنند و احسان نمایند، و خدا نیکوکاران را دوست مى‏دارد.»

از این ایه نکاتی را امام جمعه محترم بیان کردند،از قبیل:

 1. سه بار در این ایه تقوا تکرار شده است.
 2. سه بار تکرار ایمان به خدا
 3. سه بار تکرار نیکوکاری
 4. پایان آیه می فرماید خوبان را دوست دارم
 5. دوبار ایمان و عمل صالح با هم آمده(تاکید ایمان و عمل صالح با هم)
 6. دوبار تقوا همراه ایمان آمده
 7. تقوا یک بار همراه با احسان آمده

و در تکمیل فرمودند که علت این تکرار ها تفاوت مراتب و درجات تقوا ست،همچنین با توجه به معنی آیه اضافه کردند:

 1. خلافهای گذشته در صورت تقوا بخشیده می شوند
 2. در بهره گیری از دینا،اخرت هم مد نظر باشد
 3. تقوای الهی همچون خون باید در رگهای ما باشد
 4. ایمان به خدا و عمل صالح،احسان و نیکوکاری تماما همزاد و همراه تقوای الهی است

 

مناسبتها

 1. شهادت مظلومانه دیپلمات ها به همراه شهادت خبرنگار ایرانی در سال ۱۳۷۷ در مزار شریف افغانستان به دست وهابی های ضاله.
 2. شهادت امیر خلبان حسین لشکری با سابقه ترین آزاده ایرانی و دارای سابقه ۸ سال اسارت که در سال ۱۳۸۸ در اثر جراحات شهید شدند.
 3. شهادت حمزه سیدالشهدا،سوم هجری،خانم فاطمه الزهرا هفته ای دوباربه دیدار مزار شهدا و این شهید بزرگ میرفتند،و از خاک قبر ایشان برای خودشان تسبیح درست کرده بودند.
 4. وفات/شهادت عبدالعظیم حسنی که ذکر کرده اند زیارت ایشان برابر با زیارت سیدالشهدا می باشد.
 5. نبرد حضرت علی(ع) با عمروبن عبدود در جنگ خندق، روز پهلوانی و ورزش
 6. پیروزی حزب الله لبنان برابر اسرائیل غاصب در سال ۱۳۸۵ ، روز مقاومت اسلامی

در انتها امام جمعه گرامی شهرستان بندهایی را در مورد جنایات غزه عنوان کردند و به ۶۶ سال اوارگی و تخریب مزارع و .. این قوم مظلوم اشاره کردند،بندهایی زیادی بود که متاسفانه قادر به خلاصه برداری نشدم،تنها دو مورد:

امام خمینی ره: اگر مسلمین و دولتهای اسلامی با هم آن پیوند اخوتی که خدای تبارک و تعالی در قرآن کریم فرموده است حفظ کنند و ایجاد کنند، نه افغانستان مورد هجمه واقع می‌شود و نه فلسطین مورد حمله واقع می‌شود و نه سایر کشورها. اگر دولتهای اسلامی با هم وحدت کلمه پیدا بکنند، چه احتیاج به این است که ما دستمان را پیش امریکا دراز کنیم یا پیش شوروی؟ ما چه احتیاجی به آنها داریم؟ احتیاج وقتی پیدا می‌شود که مثل حالا متفرق باشند؛ کشورها از هم جدا باشند. چرا باید کشورها که یک همچو پشتوانه عظیم دارند وفعالیت می‌کنید در نظر داشته باشید، و ان شاء الله در نظر دارید.

 

و بیانی از رهبری در مورد وظیفه دولتهای اسلامی در حمایت از غزه.

 

۱۳:۵۱

والسلام/الف

مدیریت

سلام،ضرغامی،مدیریت فنی سایت.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

امتیاز بدهید!
اقلیدنیوز را در گوگل محبوب کنید.

خبرنامه اقلید نیوز

به ما بپیوندید:

 • در لیست مشترکین اقلید نیوز قرار بگیرید!
 • آخرین اطلاعات را در ایمیلتان داشته باشید!
 • در معرفی شهرمان سهیم باشید
این پنجره را ببند

وب سایت اقلید نیوز

کادرهای زیر را پر کنید

پا به دنیای بهتر