معرفی کوتاه از اماکن تاریخی و باستانی اقلید

تپه و کتیبه کوشک زر ، مربوط به هزاره های اول تا پنجم قبل از میلاد

تل ده ورون خنجشت ، قدمت تاریخی اسلام

تل چشمه دزدون ، هزاره قبل از میلاد

حمام پهلوانی مربوط به دوره قاجاریه است و در شهرستان اقلید، بخش سده، روستای پهلوانی واقع شده است

قلعه شهر آشوب ، بخش حسن آباد مربوط به زمان زندیه

کاروانسرای شاه عباسی ، مربوط به زمان صفویه

کتیبه کوه بل

حوض دختر گبر واقع در تل قلات

کشف مُهر و اثر مُهر به همراه بقایایی از معماری خشتی و تعداد بی‌شماری سفال و استخوان‌های جانوری، سکونت انسان پیش از تاریخ را در تپه مِهر‌علی‌فارسی واقع در پشت سد ملاصدرا ثابت می‌کند.

کاوش روی تپه پیش از تاریخ مهرعلی‌فارسی قدمت این تپه باستانی را تا دوره “لپویی” (هزاره چهارم پیش از میلاد) و دوره “باکون” (هزاره پنجم پیش از میلاد) اثبات می کند. این در حالی است که با ادامه آبگیری سد ملاصدرا؛ این محوطه باستانی غرق می‌شود.»

تا کنون مُهر، اثر مُهر، بقایایی از معماری خشتی و تعداد بی‌شماری سفال و استخوان‌های جانوری در این تپه باستانی یافت شده است که به دوره‌های نام‌برده مربوط می‌شود. این آثار همچنین بیانگر آن است که انسان در طول مدت زیادی روی تپه سکونت داشته است و باستان‌شناسان به امید یافتن دوره‌های قدیمی‌تر کاوش روی تپه را ادامه می‌دهند.»

تپه مِهر‌علی‌فارسی درست در آخرین نقطه آبگیری سد ملاصدرا واقع شده است و در صورتی که این سد تراز آب را کمی پایین‌تر می‌آورد این تپه باستانی غرق نمی‌شد.

هم‌اکنون آبگیری سد ملاصدرا آغاز شده و بخش‌هایی از سطح تپه نیز زیرآب رفته است. باستان‌شناسان تلاش می‌کنند تا با ادامه کاوش این تپه باستانی را نجات دهند.

تپه باستانی مِهر‌علی‌فارسی در شمال استان فارس و در نزدیکی شهر اقلید و سده، و در پشت سد ملاصدرا واقع شده است.

تپه حاجی نوروز (تپه آهک پزی) مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان – دوران های تاریخ پیش از اسلام است و در شهرستان اقلید، روستای پهلوانی واقع شده است.

در بالا اشاره ای هر چند کوتاه به مکانهای تاریخی و باستانی شهرمان اقلید داشتیم اما لازم به ذکر است که بیش از ۸۰ اثر تاریخی دیگر نیز در این شهرستان وجود دارد.

از آثار بجای مانده می توان نتیجه گرفت که اقلید در بیشتر دوران های تاریخی حضور داشته است.

 

مهرداد

سلام،مهرداد هستم،دانشجوی کارشناسی IT ، خوشحالم که در اقلید نیوز فعالیت می کنم،امیدوارم مطالبی که میذارم به درد سایت و کاربرا بخوره،از مدیریت سایت برای راه اندازی این سایت خوب تشکر می کنم که هدفشون آشنایی مردم با اقلید هستش.

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

  1. محمد جواد گفت:

    سلام تشکر میکنم از سایت بسیار خوبتون انشالله که در سایه اقا امام زمان مستدام و پایدار باشید .منکه از مطالب سایتتون بسیار استفاده میکنم

  2. حسین گفت:

    سلام…من بعنوان یکی از ساکنان روستای شهرمیان سعی در شناساندن قلعه کوشک زر بعنوان یکی از قدیمی ترین آثار باستانی منطقه به جامعه ایران و جامعه توریست ها وگردشگران جهانی رو دارم…ازتون در این باره راهنمایی میخوام………/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

امتیاز بدهید!
اقلیدنیوز را در گوگل محبوب کنید.

خبرنامه اقلید نیوز

به ما بپیوندید:

  • در لیست مشترکین اقلید نیوز قرار بگیرید!
  • آخرین اطلاعات را در ایمیلتان داشته باشید!
  • در معرفی شهرمان سهیم باشید
این پنجره را ببند

وب سایت اقلید نیوز

کادرهای زیر را پر کنید

پا به دنیای بهتر