چشمه سارهای اقلید

اقلید نیوز:

اقلید شناسی:

این مطالب برگرفته از کتاب بل بر بلندای فارس تالیف دکتر سید مهدی خیر اندیش میباشد
شهرستان خوش آب وهوای اقلید با وجود چشمه سارهای زیبا وگوارایش سالانه پذیرای گردش گران زیادی از شهر ها وشهرستان های همسایه و حتی استان های دور میباشد
چشمه سارهایی که صدای شرشرشان روح و روان هر طبیعت گردی را نوازش و خنکای ان عطش هر تشنه ای را فرو مینشاند.
از چشمه سارهای بیشمار  شهرستانمان میتوان از چشمه چغرسیاه(پارک انقلاب)،چشمه رسول الله(شکاب،اشکو)،چشمه کشکوک،چشمه چال بوشا(بابا شاه)،چشمه مسجد جامع،چشمه خیبروک،چشمه بید بالا،چشمه صفر،چشمه اوخُداد و…. اشاره کرد

چشمه چغرسیاه(پارک انقلاب)

معروفترین چشمه شهر که در منتهاالیه جنوب غربی اقلید ودر کنار تل علمدار واقع است.با آب و هوای خنک ونسبتاسرد جزو چشمه سارهای آبرفتی محسوب میشود
که آب آن به مقدار زیاد وابسته به کوهستان های اطراف بل است ،وبسته به بارش های سالیانه در منطقه آب آن کاهش و فزونی میابد.
این چشمه زیبا امروزه به تفرجگاهی شده که در فصل های بهار وتابستان وحتی پاییز مردم اقلید و شهرهای همسایه از ان بهره میبرند
چشمه رسول الله
قدیمیترین وبا صفاترین چشمه یی که از دیرباز تفرجگاه مردم شهربوده وبه علت نزدیکی و در دسترس بودن روزهای تعطیل و سیزده به در پذیرای طبیعت دوستان شهر میباشد.
این چشمه زیبا که از زیر تپه ی دلدل میجوشد وبیرون می آیددر حوضچه ای زیبا و طبیعی جمع می شود و سپس رودخانه وار حرکت کرده و زمین ها و باغ های صحرای دو دانگه در غرب اقلید را سیراب مینماید.

چشمه کشکوک
از سمت راست چشمه رسول الله راهی سنگلاخیوپر پیچ وخم می گذرد وبه صحرای چنار سنغر وقنات شه میرسد .در کنار باغی چشمه ای زیبا با آب زلال و گوارا وجود دارد که به چشمه کسکوک معروف است،این چشمه فاصله ای حدود ۱۰۰۰متر با چشمه رسول الله دارد.
علت نامگذاری آن معتوم نیست اما کشاورزان اطراف می گویند چون ریگهای درون چشمه به اندازه کشک گرد و صاف بوده از قدیم به ان کشکوک گفته اند.

چشمه چال بوشا(بابا شاه)
این چشمه در جنوب غربیاقلید واقع است.در سمت چپ خیابان چشمه رسول الله راهی به سمت جنوب منشعب میشود و دردل زمین های کشاورزی به پیش میرود تا به محیطی با صفا و پوشیده از چمن با درخت های انبوه وباغهای سیاه درختی می رسد،این محیط آرام  وسرسبز را چال بوشا میگویند.چشمه ای پاک وزلال وگوارا عامل همه یاین زیبایی هاست.آب این چشمه همیشه برقرار است وهیچگاه خشک نمیشود این چشمه بر خلاف چشمه های چغر سیاه و رسول الله برای عموم شناخته شده نیست و اکثرا خانواده های کشاورزان و وابستگان آنها این محیط زیبا را برای تفریح بر میگزینند.

چشمه مسجد جامع
این چشمه در حیاط مسجدی واقع است که از دیر باز به جامع شهرت داشته ودر دامنه شمالی تل غلات قرار دارد،بخشی از این چشمه را به صورت حوضی ساخته اند تا مومنان د روقت نماز با اب آن وضو بگیرند،آبی صاف،زلال و گوارا دارد. در بهار و تابستان نمازهای مغرب وعشا ومراسم دیگر در کناراین حوض برگزارمی شود وحال معنوی را دو چندان می کند.

چشمه خیبروک
کمی بالاتر از مسجد جامع ودر سمت راست ان در دامنه تل غلات که مشرف به راه است،چشمه ای از دل سنگ بیرون می آیدو از کنار مسجد عبور می کندو از طریق کانال زیر زمینی  به قسمت شرق اقلید میرود ودر سر راه خود درختان باغ های شهرک ومنطقه بازرگاه در باغستان را آبیاری میکند.

چشمه بید بالا
که از دامنه های جنوبی اقلید سرچشمه میگیرد ودر کنار امامزاده زبیده خاتون در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شهر نزدیک چشمه مبارکه قرار دارد.
چشمه اوخداد
در شمال شرق شهر اقلید ودر نزدیکی شهرک قدس قرار دارد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

امتیاز بدهید!
اقلیدنیوز را در گوگل محبوب کنید.

خبرنامه اقلید نیوز

به ما بپیوندید:

  • در لیست مشترکین اقلید نیوز قرار بگیرید!
  • آخرین اطلاعات را در ایمیلتان داشته باشید!
  • در معرفی شهرمان سهیم باشید
این پنجره را ببند

وب سایت اقلید نیوز

کادرهای زیر را پر کنید

پا به دنیای بهتر