کاوش باستان شناسي در اقليد و کشف سکونت گاه فراهخامنشي

اقلید نیوز:

اقلید خبر:

کشف سکونت گاه فراهخامنشی در کاوش باستان شناسی اقلید فارس

امیری مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری فارس از مهمترین یافته های کاوش باستان شناسی در منطقه تل گردو راکشف شواهدی از وجود استقرار دوران متـاخر هخامنشـی،فراهخامنشی، ساسانی و اوایل اسلام در این محوطه تاریخی دانست .
امیری افزود : یافته های حاصل از بررسی محوطه شامل ۲۲۷۷ قطعه سفال ، یک عدد کوزه ی سالم ، تعدادی قطعات فلزی، قطعه ای از دست بند شیشـه ای و تعداد قابـل توجـهی گل مهرومهر وموم هستند که در تاریخ گذاری این محوطه بسیار مفید واقع شده اند.
مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری فارس گفت:گل مهرها و مهروموم ها از جنس گل رس هستند که به عنوان یک امضا برای کالاها ونامه ها استفاده می شده است .

در ادامه این گفتگو سرپرست گروه کاوش باستان شناسی محوطه تاریخی تل گردو گفت : بر اساس مطالعه یافته هاي بدست آمده از بررسی محوطه تل گردو ، آغاز استقرار در این محوطـه از اواخـر دوره هخامنشی بوده و به صورت ممتد با فراز و نشیب هايی که داشته به اوج رونق خود در دوره ي ساسـانی رسیده و بر اساس شواهدو مدارک موجود چندي پس از آن در قرون اولیه اسلام ، احتمالا بر اثر آتش سوزي مهیب این منطقه  متروك و خالی از سکنه شده است.

حامد مولایی پیرامون گل مهرهای بدست آمده از این کاوش ها گفت : در دوران ساسانی هنر کندهکاري بر روي مهره هاي سنگی مانند دیگر هنر ها شکوفا شد .کندهکاري با استفاده از یک مته انجام شده است تا شکل هاي کروي را به وجود آورد.

این کارشناس ارشد باستانشناس می گوید :جزییات معمولا باخطـوطی کـه در ضخامت ، اندکی متفاوت هستندمشخص و آنچنان معقولانـه اضـافه شـده انـد تـا ویژگـی هـاي مشخص کننده اصلی را تاکید کنند و تعداد زیادي از مهرهاي ساسانی با حروف معروف به رمز تزیین شدهاند.

وی می افزاید : با وجود این، ظهور آنها در مهرها مطمئنا نشان میدهد که این علایم به عنوان یکـی از وظـایف اصـلی مهـر سنگی، که حفاظت دارندهی آن و آوردن خوشبختی براي وي  بوده به کار میرفته اندوبسیاري از مهرهایی کـه از دوره ساسانی باقی مانده، علاوه بر اشکال گوناگون داراي نوشته هـایی نیـز هسـتند .

بعضـی بـه خـط پهلـوي کتیبهايولی بیشتر آنها به خط پهلوي شکسته است،خطی کـه سـنگ نوشـته هـا و سـکه هـاي اوایـل دوره ساسانی (قرن سوم وچهارم میلادی) بدان نوشته شده و داراي (۱۹)حرف اسـت .
حامد مولایی می گوید : در ایـن خـط حـروف بـه هـم متصل نمی شوند، از این رو آن را اصطلاحاُ خط منفصل یا خط پهلوي کتیبه اي مینامنـد.

خـط متصـل یـا شکسته یا کتابی خطی است مخصوص نوشتن کتاب هاو نوشته هاي روي پوست و پـاپیروس و کتیبـه هـا و سکههاي متاخر.در میان خطوط روي مهرها و مدالها، بیشتر عباراتی دیده میشود که مومنـان زرتشـتی را به داشتن اعتقاد به خدایان (اپستان او یزدان)دعوت میکند.

این عبارات میرسانند که موضوعات محکـوك در برخی از سنگ هاي پربها فقط صحنه هاي کوچک ساده نیستند، بلکه داراي معانی سحر آمیز براي جلب لطف یا حمایت نیروهاي خدائی براي مالکان آنها هستند.

وی می افزاید :محوطه تل گردو در منطقه شکار ممنوع بصیران واقـع شـده اسـت و بـاغ کـوچکی ازدرختان گردو و زردآلو در این منطقه وجود دارد به همین دلیل تپهاي که در این محـدوده قـرار دارد را تـل گردو نامیده اند وآثار و بقایاي باستان شناختی، بر روي تپه اي مرتفع و بسیار صعب العبور که تل گردو نامیده میشود قرار دارد.

مولایی در ادامه خاطر نشان کرد :در سمت شمال تل گردو،آثاری دیده می شود که قریب به یقین بقایاي یک قبرستان است.

مهرداد

سلام،مهرداد هستم،دانشجوی کارشناسی IT ، خوشحالم که در اقلید نیوز فعالیت می کنم،امیدوارم مطالبی که میذارم به درد سایت و کاربرا بخوره،از مدیریت سایت برای راه اندازی این سایت خوب تشکر می کنم که هدفشون آشنایی مردم با اقلید هستش.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

 1. سارا گفت:

  سلام من کارشناسی ارشد باستان شناسی هستم آقای مهرداد لطفا جزئیات بیشتری در مورد این کاووش ، سرپرست کاووش ، و زمان آن بذارین ممنون

 2. مهرداد گفت:

  سلام ممنون که به سایت ما سر زدین .
  درباره تاریخ دقیق اکتشاف باید بگم که به سایتهای زیادی سر زدم ولی تاریخ دقیقشو نتونستم دربیارم ولی تاریخ انتشار این خبر ۵ بهمن ۹۳ بوده .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

امتیاز بدهید!
اقلیدنیوز را در گوگل محبوب کنید.

خبرنامه اقلید نیوز

به ما بپیوندید:

 • در لیست مشترکین اقلید نیوز قرار بگیرید!
 • آخرین اطلاعات را در ایمیلتان داشته باشید!
 • در معرفی شهرمان سهیم باشید
این پنجره را ببند

وب سایت اقلید نیوز

کادرهای زیر را پر کنید

پا به دنیای بهتر